Перейти до контенту

Правила безпеки в Інтернеті

Працюючи або розважаючись в Інтернеті, ви реєструєтеся на масі сайтів. Щоб ваш логін і пароль не потрапили в чужі руки, а ваша особиста переписка не стала надбанням громадськості, дуже важливо дотримуватися безпеки в Інтернеті.

Запорука безпеки в Інтернеті – надійний пароль. Часто користувач не може придумати пароль і використовує прості поєднання букв або цифр по типу “qwerty” або “123456”. Але такий пароль дуже легко підібрати, і при спробі злому хакери перевіряють такі комбінації в першу чергу. Тому дійсно безпечний пароль повинен відповідати певним критеріям.
 
Пароль не повинен складатися з простого слова. Небажано використовувати в якості пароля своє ім’я, прізвище, дату народження, імена близьких людей і т.п. Краще використовувати не слово, а безглузду комбінацію букв. Якщо вам важко її придумати, наберіть українське слово в англійській розкладці, наприклад, слово “штани” перетворюється в “infyb”. Але, знову ж таки, українське слово не повинно бути занадто простим, до того ж, багато хакерів з цією хитрістю знайомі.
 
Кращий пароль – це комбінація великих і малих літер, цифр і спецсимволів в довільному порядку. Чим важливіше для вас пароль від аккаунта на тому чи іншому сайті, тим складніше він повинен бути. Багато сайтів визначають ступінь безпеки вашого пароля при реєстрації і не дають можливості використовувати занадто простий пароль.
 
Ті ж вимоги відносяться і до секретного питання, службовцю для відновлення забутого пароля. Занадто просте питання з очевидною відповіддю, відомим не тільки вам, анітрохи не убезпечить ваш акаунт електронної пошти. Краще замість стандартного секретного питання придумати власний, відповідь на яке буде відоме тільки вам. Це підвищить вашу безпеку в Інтернеті. Якщо сайт, на якому ви реєструєтесь, пропонує здійснити прив’язку вашого акаунта до номера мобільного телефону – скористайтеся цією можливістю, тоді при втраті паролю він прийде не на електронну пошту, а у вигляді SMS. Погодьтеся, зловмиснику важче отримати фізичний доступ до вашого телефону, ніж до електронної поштової скриньки.
 
Для забезпечення безпеки в Інтернеті дуже важливо правильно зберігати ваш пароль. Найкраще запам’ятати його напам’ять і ніде не записувати – тоді ймовірність того, що він потрапить у чужі руки, мінімальна. Якщо ви не можете обійтися без підказки, придумайте кодову фразу, в якій буде зашифрований ваш пароль. Існують також програми для збереження паролів, які зберігають всі ваші паролі в базі даних. Але для доступу до бази теж використовується пароль, так що занадто довіряти програмам не варто.
 
Багато браузерів пропонують зберігати ваші паролі. Але якщо ви дорожите безпекою в Інтернеті, зберігайте паролі в браузері тільки на вашому особистому комп’ютері, до якого маєте доступ тільки ви. На роботі, в університеті або в інтернет-кафе запам’ятовувати пароль в браузері не варто. При роботі з чужого комп’ютера при вході на сайт, що вимагає авторизації, ставте галочку біля фрази “чужий комп’ютер” або “не запам’ятовувати пароль”, якщо така функція присутня. Закінчуючи роботу з сайтом, обов’язково натисніть на кнопку “вихід”, інакше наступний користувач, який сяде за комп’ютер, отримає доступ до вашого аккаунту.
 
Намагайтеся на різних сайтах використовувати різні паролі. Наприклад, пароль вашої електронної пошти не повинен співпадати з паролем в соціальній мережі. Щоб підвищити рівень безпеки в Інтернеті, використовуйте різні електронні поштові скриньки для особистого листування і для реєстрації на сайтах. З електронною кореспонденцією краще працювати не безпосередньо в браузері, а в спеціальній програмі – поштовому клієнті.
 
Ваш пароль можуть перехопити і за допомогою спеціальних скриптів. Наприклад, в соціальних мережах популярні скрипти, що дозволяють відзначити відразу всіх друзів на фотографії. Вам пропонується просто скопіювати код та вставити його в адресний рядок браузера. Можливо, цей код і правда безпечний – але якщо ви не розбираєтеся в скриптах і не впевнені на 100%, як працює код, ризикувати не варто, якщо ви не хочете втратити свого акаунта. З тих же міркувань безпеки в Інтернеті постарайтеся не використовувати програми, що пропонують скачати з соціальних мереж музику і відео, якщо вони пропонують вам ввести свій логін і пароль.
 
Для перехоплення паролів використовуються трояни – шкідливі програми, які маскуються під нешкідливі файли. Щоб убезпечити свої особисті дані, не завантажуйте файли з недовірених джерел і не запускайте незнайомі програми. Обов’язково встановіть на свій комп’ютер антивірусне ПЗ Існує безліч антивірусів і багато безкоштовних антивірусів не поступаються за надійністю і функціональністю комерційним. Також підозрілі файли і посилання можна перевірити онлайн, щоб упевнитися в їх безпеці.
 
Ще одна загроза безпеки в Інтернеті – так званий фішинг. Щоб не стати жертвою фішингу, не переходьте за підозрілими посиланнями, які схожі на справжні (наприклад, замість www.example.com – www.exxampl.com) і не повідомляйте свій логін і пароль від акаунта нікому, навіть якщо ця людина представилась адміністраторам сайту. Справжній адміністрації ваш пароль не потрібен.
 
Ваша безпека в Інтернеті знаходиться в ваших руках, тому тільки в ваших силах зробити так, щоб ніхто не дізнався про ваш пароль і не скористався особистою інформацією в поганих цілях.

10 правил безпечного користування Інтернетом

1. Використовуйте надійний пароль – комбінуйте букви, цифри та інші символи.

2. Не вірте всьому, що читаєте – завжди перевіряйте достовірність джерела.

3. Не викладайте особисту інформацію про себе, своїх рідних, друзів і знайомих в Інтернеті.

4. Не ховайтеся за анонімністю екрану комп’ютера. Не кажіть того, що не могли б сказати людині в обличчя.

5. Подумайте двічі, перш ніж поширити будь-яку інформацію. Як і в житті, потрібно думати про наслідки того, що говориш.

6. Не поширюйте в Інтернеті контент незаконного або непристойного змісту.

7. Переконайтеся, що ваш профіль у соціальній мережі закритий від сторонніх (перевірте налаштування безпеки).

8. Додавайте “у друзі” тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.

9. Вашим друзям слід запитати вашого дозволу, перш ніж завантажувати фотографії з вами або позначати вас на фотографіях в соціальних мережах. Не бійтеся сказати їм про це і самі теж дотримуйтесь цього правила.

10. Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях. Безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.